Ukrayna Gece Hayatı, Ukrayna Turu, Ukrayna'da Yaşam, Uncategorized

Ukrayna: Güzeller içinden bir seni seçtim!

Ukrayna gezisi

Ukrayna Gezisi ve gerçek Ukrayna gezi notları

Türkiye’nin vizesiz seyahat seçeneklerinden en popüleri olan Ukrayna gezisi, özellikle son yıllarda her yaştan gezginin tercih ettiği bir tur program olmaya başladı. Ukrayna, 45 milyon nüfusu ile Doğu Avrupa ülkeleri arasında en çok ziyaret edilen ülkelerden biridir. Her ne kadar son yıllarda sınır komşusu Rusya ile aralarının bozuk olması ve bazı bölgelerinde hala devam eden savaşlar biraz moral bozsa da, ülkenin genelinde asayiş berkemaldir. Ukrayna hakkında coğrafi bilgilere diğer kaynaklardan ulaşabilirsiniz. Biz bu bilgiler ile ilgilenmiyoruz. Daha ziyade gezginler için yararlı bilgiler sunmayı hedefliyoruz. Hazırsanız Ukrayna Turu için altın tavsiyelerimizi okumaya başlayabilirsiniz.

Ukrayna’ya nasıl gidilir? Ukrayna Ulaşım seçenekleri ve Ukrayna Uçak bileti

Ukrayna’ya Türkiye’den 4 farklı ulaşım seçeneği olsa da  (uçak – gemi – otobüs – araba), en uygun ulaşım uçakla sağlanır. Gidiş ve varış şehrine bağlı olarak ortalama 2 saatlik uçak yolculuğu sonunda Ukrayna’ya ulaşabilirsiniz.  Ukrayna uçak bileti satın almadan önce, mutlaka tavsiyelerimizi okumalısınız. Ukrayna uçak bileti fiyatları, dönemsel ve varış destinasyonuna göre değişse de, gidiş dönüş ortalama 150 dolar civarındadır. Çok iyi bir indirim kampanyası yakaladığınız zaman, 100 dolara bile gidiş dönüş uçak bile bulabilirsiniz.  En az 3 ay önceden uçak biletinizi almanız her zaman avantajlıdır. Eğer ulaşım tercihiniz otobüs olacaksa, İstanbul Aksaray’dan kalkan otobüsleri kullanabilirsiniz. Tek yön 50 dolar civarındadır. Ukrayna otobüs bileti için direkt otobüs firmasının ofisinde satın alma işlemi yapabilirsiniz. Bir diğer ulaşım seçeneği olan gemi, son yıllarda çok sık tercih edilmese de, 24 saatlik deniz yolcuğunu göze alanlar için farklı bir seçenektir. Özel arabanız ile geze geze Ukrayna’ya kara yolunda ulaşmak istiyorsanız, öncelikle uluslararası seyahat için bazı belgeleri temin etmeniz ve prosedürleri yerine getirmeniz gerekir. Bize sorarsanız en ideal ulaşım, kesinlikle havayoludur.

Ukrayna Gece Hayatı hakkında yanlış bilinen gerçekler

Genellikle şöyle bir kanı vardır; Ukrayna gezisi için plan yapanların çoğu Ukrayna gece hayatı odaklı gezi planı yapıyor. Sanki orada kızlar bacaklarını açmış bizi bekliyormuş gibi. Bu düşünce çok yanlıştır. Çünkü böyle bir şey yoktur. Gece kulüplerinde yaşanan aksiyon, dünyanın her ülkesinde aynıdır. İçersin, eğlenirsin, dans edersin ve karşı cinsle iletişim kurup geceyi noktalarsın. Bir diğer seçenek ise ücreti mukabilinde emek işçisi hanım ablalar ile münasebet kurmaktır. Bunun haricinde yapabileceğiniz en etkili yöntem ise direkt ikili iletişim kurmaktır. Bilirsiniz işte, içki ısmarlamak ve sohbet etmek gibi. Yani bu iletişimin nereye varacağı, tamamen size bağlıdır. Ukraynalı kızlar yapı olarak özgür bir ruha sahiptir. Sizinle sohbet edebilirler, içki ısmarlama teklifinizi kabul edebilirler ve hatta telefon numarasını bile verebilirler. Bunda onlar için hiçbir sorun yoktur. Asıl sorun biz Türklerdeki zihniyet ve algı sorunudur. İçki ısmarlama teklifimi kabul etti, kesin bu gece birlikte oluruz diye düşünmeyin. Böylesi sığ bir zihniyet ile hayal kurarsanız, çok geceler hedefe varamazsınız.

Ukrayna’da gece kulüplerinde resim veya video çekilmesi pek hoş karşılanmaz. Bunu yapmayın. Aksi halde görevliler ile başınız derde girebilir. İçtiğiniz ve yediklerinizin fiyatlarını önceden öğrenmeniz yararınıza olacaktır. Yanlış anlamayın, Ukrayna mekânlarında çok fazla turist gagalama olayları yoktur ama yine de dikkat edin. Mekânın çağırdığı taksileri kullanmayın. Neredeyse iki katı ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz. Taksi uygulamaları veya kısa telefon kodları kullanarak ulaşımı halledebilirsiniz. Gece kulüplerinde locada oturmak, standart masadan daha pahalıdır. Bunun için önden ödeme yapmanız gerekebilir. Örneğin bir locanın fiyatı 2000 Grivna ise, yeme içme ve harcayacağınız tutar bu tutarı geçmelidir. Standart masada oturursanız, sadece yiyip içtiklerinizi ödersiniz. Oturmadan önce bu detayları mutlaka sorup öğrenin. Ukrayna gece kulüpleri, genellikle aynı işleyiş ve servis mantığı ile çalışırlar. Eğer barda oturuyorsanız, yiyip içtiğinizin parası nakit ve peşin tahsil edilir. Masada oturuyorsanız adisyon açılır ve kalkarken hesabı ödersiniz.

Bildiğiniz gibi Slav ırkı, alkol tüketimi konusunda çok hızlıdır. Haliyle gece kulüplerinde alkol tüketimi çok fazladır. Sizin içtiğinizin 3 katını içerler, buna şaşırmayın. Hal böyle iken, geve kulüplerinde sarhoş misafirler ile çok fazla yüz göz olmayın. Hiç kimse ile tartışmayın, kimsenin yanındaki arkadaşı ile iletişim kurmaya çalışmayın. Rahat tavırları sizi asla yanıltmasın. Örneğin erkek arkadaşının yanında sahnede çılgınca dans eden güzeller güzeli bir Ukrayna kızını gördüğünüz de, aklınıza farklı şeyler gelmesin ve bu sizi yanlış şeyler yapmaya yöneltmesin. Ukrayna erkekleri, kız arkadaşlarının her zaman güzel ve çekici olmasını isterler. Bu onlar için gurur kaynağıdır. Her ne kadar bize biraz garip gelse de, onların yaşam tarzları bu şekildedir. Saygı duymalısınız.

Kulüpte karşı cinse asla ısrarcı olmayın. İstemiyorsa istemiyordur! Israr etmeniz, sadece ortamı gerecektir. O isterse, zaten sizinle iletişim kuracaktır. Yapılan en büyük hatalardan biri de budur. Sizinle dans eder, içki içer, sohbet eder ama gece bitince hoşça kal deyip ayrılır. Bu onlar için sıradan bir akıştır. İyi ama o kadar sohbet ettik, içki içtik ve dans ettik, sonuç? Böyle bir dünya yok arkadaşlar! Bu ortamlarda ava çıkan çok sayıda hanım ablalar olabilmektedir. Bu konuda temkinli olmalısınız. Bu tipler, dünyanın her yerinde vardır. Özellikle alkollü mekânları seçen gece avcılarıdır. Gecenin sonunda cebinizdeki tüm paralardan olma ihtimaliniz yüksektir. Kuytu mekânlarda çok daha fazla dikkat etmelisiniz.

Ukrayna’da Gezilecek Şehirler – Ukrayna’nın en eğlenceli şehirleri

Ukrayna’da şehirler bölgelere ayrılmıştır. Her bölgenin farklı yerleşim alanları vardır. Türkiye’deki gibi, il olabilme özellikleri aynı değildir. Genel olarak 500’e yakın şehir vardır. Nüfusu 1 milyondan fazla olan şehirler az olsa da, 10 bin ve üzeri nüfusa sahip olan şehirler çoğunluktadır. Kiev, Lviv, Kharkov, Odessa, Dnipro ve Zaporijya gibi şehirler nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu şehirlerdir. Şehirler, bölge isimleri ile anılırlar. Ukrayna bölgeleri “ oblast “ olarak anılır. Ukrayna’da Gezilecek Şehirler adlı yazımızda, en popüler Ukrayna şehirlerini inceleyebilir ve gezi planınızı buna göre yapabilirsiniz. Ukrayna, özgür bir ülkedir. Kendinizi orada çok rahat hissedeceksiniz. Ukrayna’nın en eğlenceli şehirleri listesinden seçim yaparken, gezi hedeflerinizi göz önünde bulundurun. Nisan – Eylül ayları, Ukrayna gezisi için en uygun aylardır. Kış aylarında hava sıcaklığı -35 dereceye kadar düştüğü ile uyum sağlamakta zorlanabilirsiniz.

Tagged , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir