Ukrayna Gece Hayatı, Ukrayna Turu, Ukrayna'da Yaşam, Uncategorized

Ukrayna’da Gezilecek Şehirler – Ukrayna’nın en güzel şehirleri

Ukrayna’da Gezilecek Şehirler

Ukrayna’nın en büyük şehirleri

Ukrayna, yaklaşık 500 irili ufaklı şehirlerden oluşan bir ülkedir. Sadece 5 tanesinin nüfusu 1 milyon ve üzerindedir. Diğer şehirlerin nüfusu, konumuna göre değişmektedir. Ukrayna’da şehirleşme sistemi çok farklıdır. Kasaba gibi görünen küçük yerleşim birimleri bile aslında bir şehirdir. Her şehir, bağlı olduğu bölgenin ( oblast) adıyla anılır.

  • Kiev: Ukrayna’nın başkentidir. En kalabalık ve büyük şehridir. En pahalı şehri olduğunu da hatırlatalım! Kiev gezisi notları için bu linki inceleyebilirsiniz.
  • Lviv: Romantizmin başkenti! Tam bir Avrupa şehridir. Kendinizi Hollanda veya Almanya sokaklarında hissedebilirsiniz. Buram buram kültür ve nostalji kokan şehirdir. Lviv gezisi adlı yazımızda detayları paylaştık.
  • Kharkov: Aslında Türkler için en uygun şehirlerden biridir. Hem daha ucuzdur, hem gece hayatı hareketlidir. Ukrayna gezisi için plan yapan gezginler, Kharkov gezisi ile işe başlayabilirler.
  • Odessa: Türklerin en çok ziyaret ettiği şehirlerden biri olan Odessa, deniz bağlantılı bir şehirdir. Odessa gezisi yazımızda detayları okuyabilirsiniz.
  • Zaporijya: Dnipro ile komşu olan Zaporijya, çok fazla turist çekmese de Ukrayna’nın en büyük şehirlerinden biridir. Zaporijya gezisi adlı yazımızda bu keşfedilmemiş şehir hakkında tüm detayları paylaşıyoruz.

Ukrayna’da gezilecek yerler – Ukrayna’nın en güzel şehirleri

Aslında bu durum tamamen göreceli olsa da, yine de herkesin hoşuna gideceği tüm aktivitelerin olduğu şehirleri ele almak istedik. Kiev, Lviv, Kharkov, Odessa ve Zaporijya gibi şehirlerde herkes kendine uygun farklı eğlence aktiviteleri bulabilir. Bu şehirler, Ukrayna’nın en büyük şehirleri ve aynı zamanda en sosyal bölgeleridir. Ukrayna gezisini ne için planladığınıza bağlı olarak bu şehirlerden bir veya birkaçını ziyaret edebilirsiniz. Örneğin tarih ve nostalji meraklısı iseniz Lviv şehri sizin için mükemmel bir seçenek olacaktır. Tarihi kütüphaneler, klişeler, devasa yapılar ve her sokağında Avrupa’nın izlerini bulabileceğiniz bir şehirdir. Kiev, büyük bir metropol şehridir ve çok kalabalıktır. Eğlence, kültür, sanat ve çok yönlü aktiviteler için iyi bir seçenek olsa da, Kiev turu için en az 15 gün ayırmanız gerekebilir. Kharkov ve Odessa, Ukrayna’nın en çok turist çeken şehirleri arasındadır. Zaporijya ise biraz daha köşede kalan bir şehir olsa da, son zamanlarda özellikle saniyede büyük gelişmeler yaşanan bir şehirdir. Çok fazla turistik aktivite olmasa da, yine de ziyaret edilmesi gereken ve turistler için ekonomik bir şehirdir. Aşağıdaki listeye göre Ukrayna Turu için plan yapabilirsiniz:

  • Kiev: Eğlence ve alışveriş
  • Kharkov: Eğlence ve sosyal aktiviteler
  • Odessa: Eğlence, deniz ve tabiat
  • Lviv: Kültür – sanat – tarih
  • Zaporijya: Kafa dinlemek için ideal
Tagged , ,

1 thought on “Ukrayna’da Gezilecek Şehirler – Ukrayna’nın en güzel şehirleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir