Dünya Turu

Yurtdışında güvenli bir tatil için tavsiyeler

Yabancı ülkelere tatile gittiğinizde insanlar endişeli hissedebilirler. Farklı dil, farklı kültür ve farklı ortam insanları tedirgin edebilir. Yurtdışında güvenli bir tatil için tavsiyeler ile tüm bu endişelerinizden kurtulacaksınız. Çünkü size altın öğütler vereceğiz! Seyahat ettiğiniz ülkenin güvenli olduğundan emin olmalısınız. Konsolosluk telefon ve adres bilgilerini not alınız. Yardım hattı, polis, itfaiye ve hastanelerin telefon numaralarını not edin. Yalnız tatil yapmak isteyenlerin de güvenilirlik açısından bazı durumları göz önünde bulundurması gerekir. Tatilinizi rezerve ettiğiniz zaman diliminde ülkede herhangi bir olumsuzluk olmamasına dikkat edin. Ülkenin neye değer verdiğini öğrenin ve onlara saygı gösterin. Her ülkenin dini inancına göre bazı şeyler ekstra önemli olabilir. Yerlilerle asla kavga etmeyin. Değerli eşyalarınızı otelde bırakın ve mümkünse bir güvenlik kılıfı kullanın.

Hot spot noktalarına özel dikkat gösterilmelidir. Otel veya kafelerde ücretsiz Wi-Fi kullanırken gizli sızıntılar olabilir. Mümkünse, güvenli bir VPN bağlantısı olmadan Hot spot noktalarından çevrimiçi bankacılık ve alışveriş veya diğer hassas işlemler yapmaktan kaçının. Tatile çıkarken birden fazla kredi veya banka kartı alın, kartınız çalınırsa veya iptal edilirse farklı bir planınız olsun. Yanınıza çok miktarda nakit alacaksanız, otel kasasında bırakın. Birçok kişi tatile çıkarken yanlarına cep telefonu veya bilgisayar almak isteyecektir. Ancak değerli verilerini telefon, tablet veya dizüstü bilgisayarında saklayan tatilciler, evde kendilerini bekleyen bir yedek oluşturmalıdır. Bu şekilde, makinenin çalınması, hasar görmesi veya kaybolması durumunda tüm veriler harici bir sabit sürücüde güvende olacaktır.

İlk kez yurt dışına gideceklere tavsiyeler

İlk kez yurt dışına çıkacak kişilerin endişeli ve kaygılı olması çok normaldir. Sizi teselli edecek bazı tavsiyelerimiz var. Gezinmesi kolay, maliyetiyle sizi yıldırmayacak, ilk adımdan heyecanınızı kaybetmeyecek bir yere odaklanın. Nereye giderseniz gidin, seyahat sigortanız olduğundan emin olun. Hatta bu belgeyi başvuru sırasında kullanacağınız vize evraklarınızın arasına koyun.

  • Pasaportunuzu hazırlayın

Yurtdışına çıkmak için pasaportunuzun olması gerekir. Bu senin için ilk adım.

  • GSM dolaşımınızı etkinleştirin

Gsm roaming ‘iniz, siz etkinleştirene kadar uluslararası kullanıma kapalıdır. Hattınızı yurt dışında kullanıma açmazsanız ne arayabilir, ne arayabilir, ne de mesaj gönderebilirsiniz. GSM operatörünüzü arayarak etkinleştirebilirsiniz.

  • Farklı şarj cihazları alın

Yurtdışında farklı prizler kullanılmaktadır. Amerika ve Avrupa ülkelerinde kullanılan prizler, telefonunuzun veya diğer elektronik eşyaların pillerini şarj etmeyebilir. Tatile çıkmadan önce o ülkenin kullandığı priz tipini öğrenmelisiniz.

  • Gideceğiniz ülkenin doğru mevsimini seçin

Tatil için seçeceğiniz ülkenin hangi mevsimde daha güzel olduğunu öğrenin ve en uygun zamanı seçin.

Tagged , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir